Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego

Warsztat nr 6

Kreatywność w badaniach jakościowych i analizach danych jakościowych

Prowadzący: prof. Krzysztof T. Konecki (Uniwersytet Łódzki)

Miejsce i data: Poznań, 02.12.2017 r.

Opis warsztatów:

W warsztatach skoncentrujemy się na metodach budujących kreatywność w badaniach jakościowych. Zastanowimy się czym jest generalnie kreatywność w badaniach naukowych a następnie przeanalizujemy możliwość przeniesienie tej definicji kreatywności do badań i analiz danych jakościowych w naukach społecznych i humanistycznych.

Metody używane do rozwijania kreatywności związane są, między innymi, z ograniczaniem konceptualizacji lub takim podejściem do konceptualizacji by była ona uwrażliwiająca a nie ograniczająca analitycznie.

Warsztaty będą się składały głównie z ćwiczeń rozwijających kreatywność w budowaniu własnego projektu badawczego oraz analizie danych jakościowych (dane uczestników warsztatów). Na początku będzie przeprowadzony krótki wykład a następnie będą głównie praktyczne ćwiczenia związane z rozwojem kreatywności intelektualnej w badaniach jakościowych.

Główne kompetencje, które nabędą uczestnicy warsztatów:

  • umiejętność praktycznego zastosowania teorii i metodologii posiadających immanentne cechy wzbudzające kreatywność badacza;
  • uważność w przygotowywaniu projektu badawczego, jego realizacji i pisaniu sprawozdania;
  • zastosowanie technik rozwoju kreatywności w badaniach jakościowych.

Przebieg i główne zadania podejmowane w warsztatach:

  1. Wykład na temat twórczości w badaniach jakościowych (kreatywność w teorii ugruntowanej, badaniach fenomenologicznych, symbolicznym interakcjonizmie, badaniach kontemplacyjnych, problem „serendipity”, teoria rozwoju geniusza).
  2. Refleksyjne pisanie.
  3. Pisanie poezji jako badanie siebie/badacza i metoda rozwijania kreatywności badawczej.
  4. Mapowanie sytuacji w twórczym kreowaniu powiązań (użycie programów komputerowych do mapowania; analiza sytuacji badania).
  5. Ograniczanie konceptualizacji badawczej jako metoda rozwoju kreatywności (teoria ugruntowana, epoche, kontemplacja, medytacja; analiza intra-akcji).

 

Pliki do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy


Więcej:

Warsztaty metodologiczne (edycja 2017)

instytut_socjologii_uam_logo_male