Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego

Seminaria naukowe FNFZ w 2021 r.

Rozpoczynamy cykl seminariów, których celem jest upowszechnienie wyników współcześnie prowadzonych badań socjologicznych. Chcemy uchwycić różnorodność życia społecznego i przekonać się o potencjale poznawczym odmiennych perspektyw – praktycznych i teoretycznych – wykorzystywanych w badaniach.

Spotkania są organizowane w stulecie założenia w Poznaniu Instytutu Socjologicznego, funkcjonującego od 1928 r. jako Polski Instytut Socjologiczny. Był on ogólnokrajową, posiadającą oddziały w innych miastach, organizacją naukową, która prowadziła działalność badawczą, organizacyjną i współpracowała z podobnymi placówkami na świecie. Jej zasługą była integracja socjologicznie zorientowanych badaczy i badaczek z różnych ośrodków naukowych w Polsce, o różnych tradycjach i paradygmatach, co odzwierciedlały m.in. publikowane przez Instytut monografie, a także artykuły zamieszczane w jego „Przeglądzie Socjologicznym”.

Do udziału w seminariach, organizowanych w duchu idei promowanych przez Polski Instytut Socjologiczny, zapraszają Fundacja Naukowa im. Floriana Znanieckiego, Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Polskie Towarzystwo Socjologiczne oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Szczegółowe informacje o kolejnych seminariach:

Fotografia j­ako dokument osobisty. Wokół książki Moniki Piotrowskiej Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku. Więcej: link

Ilustracja do tej informacji pochodzi z okładki książki M. Piotrowskiej (link).